Мисия на сайта Pravnisaveti.com

Pravnisaveti.com е сайт, чиято цел е да помогне и асистира за съвет или консултация по различни правни казуси. Идеята е отговорите на Вашите казуси да се дават от квалифицирани лица на доброволен принцип.

Действащи адвокати се регистрират и отговарят по някои казуси, за които имат компетенция. Регистрацията за адвокати е доброволна и не е ангажираща за тях, всичко е въпрос на добро желание и свободно време.

Казуси

Намери казус:

Изчисти филтър
  • Здравейте. Днес ми връчиха заповед за изпълнение на парично задължение към мобилния оператор А1. В заповедта пише, че А1 подават заявление за издаване на заповед на 19.02.20 г. Самата заповед е издадена на 24.02.20г. В нея е вписано, че задължението ми към А1 е от 31.01.17г. Имам право да подам възражение. Искам да попитам при периодични плащания, каквито са плащанията към мобилен оператор важи ли три годишната давност и в моя случай отпаднали ли са задълженията по давност. Мога ли да подам възражение на основание отпадане на задълженията по давност? 

  • Здравейте,

    Искам да попитам след разводна родителите ми, апартамента ще се ползва от майка ми като ще плаща наем на баща ми за неговата част, майка ми може ли да дари нейната част на дъщеря си?

    Понеже баща ми плаши , че ще заведе дело в което да докаже , че апартамента е негови да го вземе, означава ли, че делото ще е към дъщеря му?

  • Здравейте! При  изготвяне на  пълномощно , касаещо  наследено МПС, необходимо ли е към пълномощното да се подписват декл. по чл. 264, ал.2 и  по чл. 25, ал. 8, ако пълномощника живее в чужбина?

  • 4.2.2020 г. 3:45:29

    Чрез фирма направих навес от поликарбонатни плоскости на нашата тераса за да я прдпазва при валежи от дъжд и сняг.. Въпросът ми е този навес част от апартамента ли е и наша собственост ли е? Благодаря.

  • 3.2.2020 г. 6:23:11

    Здравейте. От 01.01.2020г. в моето предприятие влезе в сила нов КТД с договорено увеличение на основната заплата от 4.5% за всички работници и служители.
    Днес получих допълнителното ми споразумение, но в него увеличението възлиза на 1%.Отказах да го подпиша тъй като не отговаря на договореното в КТД. Прекият ми ръководител заяви, че моето увеличение е такова защото основната ми заплата е по-висока от на другите ми колеги.За останалите колеги увеличението е 4.5% както е по КТД.
    Има ли право работодателя да не ми увеличи заплатата с договореното по КТД на това основание, че основната ми заплата е по-висока от на останалите колеги на същата длъжност? Трябва ли да подпиша допълнителното споразумение или да си търся правата по някакъв начин? Моля за съвет.

  • Здравейте, моят казус е следният - с бащата на детето ми трябва да направим пълномощно, че мога да го представлявам за издаване на лична карта и/или чевен паспорт, както и че детето може да пътува само с мен в чужбина. Проблемът е , че денят, когато ще трябва да го направим съвпада с датата на делото за развод по взаймно съгласие, т.е аз все още няма да имам нова лична карта със предбрачното име. Притеснява ме, че на пълномощните/декларациите ще са данните от старата лична карта и няма да са валидни. Не мога да изчакам новите и тогава да ги направим, т.к бащата заминава в чужбина и по всяка вероятност няма да се връща.

    Въпросът ми е дали въпросните документи ще бъдат валидни, когато си сменя личната карта и ако не - има ли начин да се издаде документ за идентичност на имената и данните от старата и новата лична карта?

  • Здравейте, 
    осъдих действащ адвокат по наказателно дело за нанасяне на лека телесна повреда.
    Мога ли да спра адвокатските му права, и ако да - то каква е процедурата. 
    Благодаря.

  • Здравейте. От около две години работя при един Белгиец, който се занимава с купуване и продаване на къщи на други свои сънародници, след което извършваме ремонт. Няколко пъти съм го молил да ми направи трудов договор но той не иска. Не съм сигурен фирмата която има дали е работеща. Към коя институция да се обърна и може ли да стане анонимно? Къкво точно да обясня. Знам името на фирмата ...

  • 30.12.2019 г. 11:55:23

    Здравейте, може ли да получа съвет как да докажа фактическо съжителство, освен чрез общ адрес и общи сметки? Приятеля ми е задържан в Испания и за да ми разрешат да отида на свиждане "vis a vis" (отворено свиждане, а не през стъкло), е необходимо както пише в сайта за затвора, да предоставя документ за доказване на съжителство. Тези клетвени декларации мисля че важат за там, как мога да ги изкарам и има ли други варианти тъй като ние не се водим на един адрес ? Благодаря предварително :)

  • Живеем в къща. Къщата на комшиите е на около 15 м. от нашата, но коминът му е нисък, под нивото на покрива. Отоплява се с парно и заради ниския комин опушва ту нас, ту другия комшия. Особено, когато навън е ветровито целия пушек от комина е наблъскан при нас и в стаите и не се търпи от пушек и миризма. Разговаря ли сме с него, да си издигне повече комина, за да отнася пушека нагоре, но той отказва. Другия комшия, който също е обгазен, е писал преди години жалби до Общината, но оттам не са предприели нищо.

    Въпросът ми е до коя институция трябва да се обърнем, за да се реши проблема и да спре да ни обгазява комшията?