Мисия на сайта Pravnisaveti.com

Pravnisaveti.com е сайт, чиято цел е да помогне и асистира за съвет или консултация по различни правни казуси. Идеята е отговорите на Вашите казуси да се дават от квалифицирани лица на доброволен принцип.

Действащи адвокати се регистрират и отговарят по някои казуси, за които имат компетенция. Регистрацията за адвокати е доброволна и не е ангажираща за тях, всичко е въпрос на добро желание и свободно време.

Казуси

Намери казус:

Изчисти филтър
  • Здравейте, случаят е следния: работя във фирма, в която всеки ден сключваме договори, преди време е постъпила в прокуратурата жалба от наш клиент, който твърди, че не е правил договор с нас. Икономическа полиция ни взе показания и сравнителен материал. Оказа се, че аз съм написала трите имена на клиента ни(за което знам,че не е нещо нередно, при положение, че даже и неграмотни, незрящи идват да сключват договори.........), но подписа го е правило трето неустановено лице. Въпросът ми е: затова че аз съм й написала имената, могат ли да ме обвинят в измама, при положение, че към договора има и копие от личната карта на тъжителя? И можете ли да ми препоръчате адвокат, който се занимава основно с такива казуси?

  • Здравейте, жена ми е бремена и е на работа с договор със срок на изпитване. Питането ми е дали работодателя има право при изтичане на срока на изпитване да прекрати договора или по някакъв начин законодателството може да й даде някаква сигурност в това състояние.

  • Пиша от името на баба си. Здравейте, имам втори брак, от първия си брак имам дъщеря, и съпругът (покойник) ми също има дъщеря от първия си брак. От съвместния втори брак нямаме деца. Преди години съпруга ми се разболя и сметнахме, че е в наш интерес да си направим завещания. Според това завещание той завещава движимо и недвижимо имущество на мен а аз завещавам моето на него.По време на съвместния си брак си закупихме двор в който постройхме къща. Завещанията са за всеки поотделмо.Преди 7г. съпругът ми почина. През 2001г. март месец завещанието беше отворено в присъствието на дъщеря му. Случайно проверявайки в интернет данък в/у недвижимите имоти и такса битови отпадаци разбрах, че тя също плаща данък в/у част от имота. И тъй като знам че ако в рамките на 5г. неговата дъщеря не си потърси бащиното наследство по съдебен път -губи право на наследство.Понеже искам да си уредя взаймоотношенията в данъчното поисках завещанието от нотариуската. Нотариуската ми отговори, че иска данъчна оценка на имота и отказа да ми даде копие от завещанието. В данъчното обаче искат първо завещанието. Защо и редно ли е преди отваряне на завевещанието от общината да издадат документ за наследници в който фигурира и дъщеря му. Как да постъпя и защо ми е данъчна оценка след като аз няма да продавам. На 64 години съм и в момента незнам как да уредя тези взаймоотношения между институциите и мен.

  • Какъв документ е необходим и какъв е редът за получаването му от работодателя, ако работник е лишен от свобода с влязла в сила присъда, за да бъде освободен на основание чл.330, ал.1 от КТ? Какви са стъпките, които трябва да се предприемат и в каква последователност?

  • Станах свидетел за написването на акт на един човек,той завежда дело срещу Районото Управление и мен ме викат на делото като свидетел.Въпросът ми е следният-аз само съм потвърдил факта че е написан акт.След като ме викат на делото , той не се явява колко пъти могат да ме викат по това дело и дали ще ми възстановят разноските защото делото се води от Оряховския съд а аз живея в Козлодуй. Благодаря Ви.

  • Имам неплатени здравни осигуровки за 2007 г. за месеците както следва: 6,7,8,9,11,12 за 2008 г. - 1,2,3,4,5,9,10 ,11 Въпросът ми е след като платя, колко от тези вноски ще ми се възстановят здравните права.

  • Иска ми се да издиря, нотариален акт за собственност на имот в Турция. Може ли някой да ми помогне ?

  • Живея в жилище по завещание от мой роднина, който няма деца - в което е добавено, че ме обявява за единственна наследница за всичко движимо и недвижимо, което ще остане след смърта му. Въпросът ми е мога ли да търся земеделски земи на съпругата му, която също няма деца, а има зем. земя?

  • Здравейте, от инспекция по труда ни бе направена проверка. ИЗДАДОХА НИ ПРОТОКОЛ С ПРЕДПИСАНИЕ - СРОК 30.04.09. Това предписание ние не оспорваме. Въпросътни е правилно ли ни е съставен акт за сумата от 15000лв. Предписанието е с дата 6.04.09 г., акт за адмистративно наказание 6.04.09 г.Предписанието е за неизплатени "ЗО" Нарушението ние е първо, предписание ни се издава за първи път. Моля да ни съдействате. С Уважение Дарина Тодорова

  • Здравейте! Бих искала да попитам, при осиновяване имам ли право на еднократната помощ, която се дава при раждане. Стана ми интересно, защото се запитах къде отиват тези пари, които се дават на всяко дете от държавата, след като биологичната майка не може да ги вземе, тъй като и трябва оригинален акт за раждане. Домовете, където се настаняват децата също са без права на тези пари и в крайна сметка тези деца с по-малко права ли са от останалите. Когато питах в социалните дали имам право на тези пари и те съответно ми отговориха, че нямам право - всъщност ми стана любопитно, какво щеше да стане ако не бях казала, че детето е осиновено. Парите не са много - знаете че става въпрос за 250лв, но къде отиват тези пари и защо нямам право на тях, като в удостоверението за раждане в крайна сметка не пише осиновителка, а майка.........