Казус - Неизплатен годишен отпуск при напускане

  • Създадено на: 12.10.2019 г. 22:50:40

    Име: elinka_17

    Добър ден! От 03.11.2017г. бях в отпуск за бременност и раждане, а след това за гледане на дете до 2-год. Той трябваше да изтече на 03.11.2019г. През това време намерих друг работодател, при който да започна работа. Пуснах молба за прекратяване по взаимно съгласие и ми се обадиха, че са съгласни. На следващия ден ми се обадиха за заповедта и трудовата книжка. Подписах, като мислех, че всичко е коректно. В книжката не пише никакво обезщетение от 2017, 2018 и 2019г. Реших, че може да е от бързане. В заповедта също не пише дни и сума, а само " на работника/служителя да се изплати ... по чл.224 ". Какво означава това, ще ми бъде ли преведена сума или не? Не очаквам никой от там да ме потърси или обясни. Мога ли да направя нещо в този случай? Ще се радвам да отговорите. Приятен ден!

    Правни мнения, съвети и коментари

    • Здравейте, обезщетението по чл. 224 от Кодекса на труда е за неползван платен годишен отпуск, като при прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск правото за който не е погасено по давност. Можете да сезирате инспекцията по труда при нередности. Поздрави, адв. Николина Митова 0898 303092