Мисия на сайта Pravnisaveti.com

Pravnisaveti.com е сайт, чиято цел е да помогне и асистира за съвет или консултация по различни правни казуси. Идеята е отговорите на Вашите казуси да се дават от квалифицирани лица на доброволен принцип.

Действащи адвокати се регистрират и отговарят по някои казуси, за които имат компетенция. Регистрацията за адвокати е доброволна и не е ангажираща за тях, всичко е въпрос на добро желание и свободно време.

Казуси

Намери казус:

Изчисти филтър
  • Здравейте,

    Случи ми се зет, който вече 3 години живее само на кредити, които се натрупват, тъй като няма постоянни доходи.Вече се е натрупала порядъчна сума за обслужване...Семейството мму също изплаща дългове.

    Тъй като обичаме двете си внучета, аз и съпругата ми, вече пенсионери, закупихме и дадохме на семейството да обитават напълно обзаведен нов апартамент, който все още е на наше име.Интересувам се дали, при невъзможност да изплати дълговете си и при вземане мерки  от страна на кредиторите за връщане на дълга, санкциите ,които ще се наложат, ще се разпростират и върху имуществото на обитавания в момента апартамент, което да бъде отнето без наше знание. Ако тове е възможно ,как можем да се защитим по законов начин?

    Благодаря предварително,

    Поздрави

     

  • Здравейте! Преди няколко години бях направил на съпругата ми безсрочно пълномощно, за да може да пътува извън страната с детето. Сега сме пред развод и не иска да унищожи документа, което е най лесния начин за прекратяването му. Има ли друг начин, да се анулира това пълномощно и какъв е той ?

    Благодаря предварително !

  • Имам имот, придобит по §4а от ЗСПЗЗ. Такива имоти са около сто. Със собствени средства прекарахме законно ток и вода, за соето образувяхме сдружение с управителен съвет и касиер. Ежемесечно всеки ползващ ток и вода заплаща изразходваните количества  на касиера и той  заплаща цялата сметка съответно на EVN и ВиК.

      Преди няколко месеца нов собственик купи купи имот от стар собственик. Живее в жилищната си сграда, ползва ток и вода, но от месеци, не ги заплаща. Събираме средства за непредвидени разходи и от тях се заплащат изразходваните от него ток и вода. Когато председателят на сдружението го е търсил многократно по телефона той не отговаря, дори да е в жилището, което се вижда по спряната му в  двора кола. До къщата му няма достъп, тъй като е пуснал две зли кучета, невързани които не допускат  хора в двора му, дори не допускакат хора да  минават по пътя край имота му от страх да не бъдат охапани. Те пречат да се мине и по пътя край двора му, което ограничава движението на ползващите имотите си.

    Моля обяснете ни как да постъпим за да заплаща тока и водата си, а да не бъдат за сметка на членовете на сдружението и как за го задължим да обезопаси учетата си, за да не пречат на останалите живеещи в района. 

  • Здравейте. Скоро ще пътувам с брат ми в чужбина. Аз съм на 17 години. Двамата ми родители са тук в България, какви документи ще ми трябват за да изляза от държавата?

  • Здравейте! Ще купуваме къща с ипотечен кредит от банка. Може ли да дадем капаро, което да не е вписано в предварителния договор и по какъв начин може да стане това - чрез някакво споразумение или друг вид договор пред адвокат? И това задължава ли продавача да заплати сумата в двоен размер, ако се откаже от сделката?

  • Здравейте,

    Имам изтеглен ипотечен кредит за 30 години - 43 000 евро. До момента за 10 години съм платила 34 000 евро и смятам да го погася предсрочно. Според справка от банката трябва да изплатя 40 000 евро. Според погасителния план за 30 години трябва да върна 100 000 евро. До момента съм внесла 34 000 евро. Въпросът ми е - тъй като първите години по-голямата сума от месечната ми вноска е плащала лихви по кредита - не съм ли внесла повече лихви, които трябва да се приспаднат от задължението ми, тъй като връщам почти цялата сума 20 години по-рано? Благодаря!

  • Здравейте. Имам сключен договор за изпълнение на проектно задание с определен краен срок. 10 дни преди крайния срок показвам предварителната си работа (чернова) за текуща оценка на правилната насока.  При проверката на черновата казват, че заданието не е завършено договора, казват ми да прекратя работата по завършване на заданието и отказват да ми изплатят сумата по договор, като (това е най-важното) ВЗИМАТ И ЗАДЪРЖАТ ЗА ФИРМАТА СВЪРШЕНАТА ОТ МЕН РАБОТА , вероятно за да я ползват в бъдеще и друг да завърши проектното задание използвайки моя материал.

    Какви са правата ми?

  • От две години съм разделен с бившата си приятелка след 15 годишна връзка и две деца на 7 и 14 години. Не сме минавали през съд и досега всичко беше наред съгласно усна уговорка - за парите които да и давам като издръжка и за виждането с децата (поне два уикенда в месеца). В последните 6 месеца голямата ми дъщеря отказва да се вижда с мен, по незнайна за мен причина. Не вдига телефона, не иска да излезе и абсолютно отказва всякаква комуникация. Майка и казва единствено - така си е решила, не знам защо. Аз не мога да я накарам да се вижда и говори с теб. Реших, че е от пубертета и за това не искам да я притискам. През цялото време съм плащал исканата сума от 250 лв за двете деца. Малката ми дъщеря не е припозната и законово не се води мое дете. 
    Напоследък обаче все по рядко я виждам и дори не остава да нощува с мен, защото вечно изникват неща като  - ще пазаруваме, утре сме на рожден ден, искам и аз да съм с нея почивните дни. Последния път отказа беше - не може да я виждаш ей така когато си поискаш. Отношенията ми с дъщеря ми са страхотни и си изкарваме чудесно двамата.
    Тъй като не мога да се разбера с бившата си приятелка относно спазване и отговорности на някакъв режим реших че може би е редно да мина през съда.
    Дали ако заведа дело за режим за виждане с децата, ще мога да виждам и двете. Дали голямата ми дъщеря пак може да откаже да се вижда с мен ? Не изключвам и влиянието на майката върху нея. И най вероятно няма да мога да претентирам за виждане с малката си дъщеря.
    Няма значение калко издръжка ще ме накарат да платя. Това въобще не е на дневен ред. Търся съвед как мога да виждам и двете си дъщери. Редовно.

    Благодаря

  • Проблемът е следният: двуетажна къща, първият етаж е продаден, но никой не разделя партидата на  водомера. Вече няколко години и двата етажа са на един водомер (партида), респективно на една сметка. Новият собственик на първият етаж не прави нищо по въпроса да се отдели с нова партида, в следствие собствениците на втория етаж плащат водата и на двата етажа. Какво може да направи спобственикът на етажа към който е и водомерът, за да се отдели от етажът който няма водомер и не плаща? Новият собственик на първият етаж не желае да съдейства или да си уреди водомер и нов партиден номер?

  • Ако откажа да бъда заснеман на работното място, какви последствия биха възникнали в трудовоправните отношения и какви мерки трябва да предприеме работодателя, в следствие на моя отказ/

    Благодаря предварително!