Казуси

Намери казус:

  • Около пет години не съм уведомяван от ЧСИ, че ми тече по 6 лева на ден лихва и изведнъж разбирам. Мога ли да подам жалба срещу ЧСИ, което не ме е уведомило за тази лихва и къде? В съда от където е ЧСИ или в съда до който живея най близо.

  • здравеите.имам лек автомобил които мисля да го прехвърля на сина ми които е на 10 год.затова че е с телк поради заболяване.и ни се полагат някои привилегии.въпроса ми е че имам няколко заема които обслужвам със закъснение.може ли евентуално ако се стигне до запор на имущество да запорират и колата.която ще бъде на негово име.защото колата ми е нужна поради заболяванията му.

  • Здравейте, Назначена съм на постоянен трудов договор.На 07.09.2009год. ми въчиха предизвестие за съкращение. На коя дата трябва да издадат заповед за прекратяване на договора? Благодаря за отговора!

  • Здравейте! Преди 4 години аз и съпругата ми участвахме в пътно-транспортно произшествие. Блъсна ни таксиметров автомобил. Пострадах аз - 1 средна телесна повреда и съпругата ми 3 средни телесни повреди. Пострада сериозно и автомобила ни, както и таксито, което ни блъсна. Водачът на таксито остана невредим. В крайна сметка стигнахме до съдебна фаза, където подсъдими бяхме двамата водачи - аз и таксиметровия шофьор. Докато вървяха допълнителните експертизи, които искахме, влезе в сила закона за амнистията и на последвалото съдебно заседание наказателното дело беше прекратено. Реално наказателното дело не приключи с присъда. Получихме писмо от съда, в което беше описано как можем да търсим обезщетение по гражданско-правен ред. Въпросът ми е завеждайки граждански иск дължим ли държавната такса от 4%? Бях чул че преди 2 години била отпаднала, но в ГПК не виждам такова нещо. Там пише за граждански искове по наказателни дела с влязла в сила присъда. Моят случай е по-особен, защото наказателното дело се приключи с определение. Искрено се надявам това облекчение да важи и за мен. Благодаря ви!

  • Здравейте, имам дете, без брак, с баща му не сме заедно и ме интересува дали мога да сменя бащиното и фамилното име на детето и ако мога каква е процедурата? Благодаря предварително!

  • Здравейте. На 19 август заместник управителя на фирмата ми казва че от утре не съм на работа, защото съм кандидатствал в друга фирма, и защото не съм харесвал как ръководели фирмата. Разбрахме се да си пусна платената отпуска колкото имам и тогава ще ме освободят. От 1 до 26 септември излязох болничен, на 29 септември ми се обадиха да ми кажат че ме освобождават. На 18 септември правя шест месеца във фирмата и ставам на постоянен трудов договор. Вчера (7 октомври) беше последния ден в който трябваше да се регистрирам на борсата (7 работни дни от освобождаването ), днеска ( 8 октомври) след обед ми писаха че документите са дошли в офиса и да отида да си ги взема Като отида мога ли да НЕ подпиша документите и да НЕ ги взема заради забавянето? Мога ли да съдя фирмата за неправилно прекратяване на трудовия договор? Имам ли право на обезщетение от фирмата и ако ДА в какъв размер? Имам ли право да искам да ме освободят по друг член (примерно чл. 328 и коя точка е най-добре) а не по чл 325.ал1 (по взаимно съгласие)? С благодарности за отделеното време и внимание, оставам в очакване на вашия отговор.

  • Здравейте! През 2009г сключих граждански брак и нямаме деца. Преди брака съм придобила собственост на два апартамента и едно търговско помещение, което е с доживотно право на ползване на моята майка. Родителите ми са разведени. Въпросът ми е - какво трябва да направя, за да съм сигурна, че ако в един момент нещо се случи с мен моето имущество ще получи изцяло и само майка ми. При консултация с нотариус ме насочиха да напиша собственоръчно завещание, което ми казаха, че е трудно оспоримо. Предварително благодаря!

  • Здравейте.Ще съм благодарна ако някой може да ми даде съвет. Става въпрос за таванско помещение.По натурален акт южната половина на тавана е на моето семейство , а северната половина е на комшиите.така,до тук е ок.Те са направили стая про строежа на която са навлезнали в нашата част и са взели височината,за да си направят стая.До тази стая са направили още една и навес,които са незаконни. Съответно има коридор и ниша с мивка,която по натурален акт е 1/2 идеални части на двете семейства,но има едно споразумение от 65 или 68 година(сключено от моя дядо),което гласи ,че ако ни направят чешма,права и обратна вода ,то те могат да вземат нишата.но ние неискаме това ,а и те не са направили чешма,а само са оставили 2 отвора за права и обратна вода. та въпросите ми са: 1.Реално ние неползваме 1/2 от тавана дори и без тази въпросна ниша 2.След като това споразумение е сключено от дядо ми преди повече от 45 години и никой досега не е направил нищо,а се сещат след 45 дог да си го изискат има ли тежест това споразумение върху нас. 3.Сторителството е незаконно,прави се от септември(тази ниша е разширена и обособена като баня и тоалетна).а реално има по документ само чешма.Имат ли правно основание да ни взвмат нишата и така без проект или какъвтои да е строителен конпетентен надзор да празят обратни води и т.н. 4.По натурален акт ние си плащаме данъка върху половината таван през тези над 45 години,а реално от полагащите ни се 50 % ние ползваме едва 30%

  • Съкращават ме от работа.Имам постоянен трудов договор.Работя и на друго работно място на 4 часа и там ме осигуряват на 4 часа.Имам ли право като ме съкратят да получавам обещетение от бюрото по труда.На другото място работя по 4 часа на ден и получавам 150 лв.

  • Здарвейте!Искам да ви попитам следното:Майчинството ми сварши,варнах се на работа и работих 20 дена,след което ме пуснаха 10 дена платен годишен отпуск.Днеска ми се обадиха и ми казаха че щели да ми одалжат отпуската докато не я изразходвам цялата.т.е трябвало да я използвам цялата на веднаж. Искам да ви попитам имам ли право по някоя си точка или член да не я взимам на веднаж,а примерно да си взимам по 15дена да се вращам да работя,пак да си вимам по 15 дни и така. Много ви моля да ми отговорите барже благодаря ви предварително,отчаяна сам и не зная какво да правя. поздрави!