Мисия на сайта Pravnisaveti.com

Pravnisaveti.com е сайт, чиято цел е да помогне и асистира за съвет или консултация по различни правни казуси. Идеята е отговорите на Вашите казуси да се дават от квалифицирани лица на доброволен принцип.

Действащи адвокати се регистрират и отговарят по някои казуси, за които имат компетенция. Регистрацията за адвокати е доброволна и не е ангажираща за тях, всичко е въпрос на добро желание и свободно време.

Казуси

Намери казус:

Изчисти филтър
  • Здравейте! 

    Имам въпрос относно прибрано бездомно куче от ОП Екоравновесие по пуснат сигнал. От централния им офис отговарят, че не са разследващи органи, но в същото време са готови да оставят кучето в приют по недоказан и вероятно фалшив сигнал (кучето прекара цяло лято в игри с децата от входа, около който живее). Като вариант ни предложиха някой да подпише "Декларация за надзор". Можете ли да ми обясните какво точно представлява тя и дали човекът, който я подпише няма да носи отговорност в бъдеще и за други недоказани сигнали?

    Благодаря предварително, 

    Станислава Манолова

  • 19.1.2019 г. 14:40:52

    Здравейте,

    ЧСИ продава апартамент, по което и.д. преди години самият взискател е вписал искова молба и решението е в негова полза(по това и.д. длъжникът е собственик на имота само за този взискател) 

    но преди да излезе решението по исковата молба друг ЧСИ продава ид.ч. от същият апартамент, върху който има вписана искова молба, но въпреки исковата молба е продал ид.ч.

    въпросът е... купувачът от ЧСИ, който продава целият имот, ще има ли проблеми от купувачът на ид.ч.

    този с ид.ч. може ли да води искови дела и да пречи на купувачът на целият имот

    може ли да иска спиране на въвода с определение на съда?

    има ли някакви правни възможности срещу купувача на целият имот и да пречи да си получи имота?

    Благодаря

  • Здравейте, имам следния проблем от 31.01.2015г. работих в Пациентска организация като координатор и бях на трудов договор. Дейноста извършвах на територията на гр.Пловдив, а пък седалището на организацията е в София. На 13.07.2017г. напуснах без предизвестие по чл.327,ал.1,т.2 от КТ., поради ненавременно изплащане на трудовите възнаграждения. Получих отговор в писмен вид след повече от 10 дневно забавяне, заедно с уведомителното писмо в което беше описано дължимите обещетения от тяхна страна както и сроковете в който трябва да ги получа, само че това не се случи. Преведени ми бяха и то извън срокове само дължимите ми по договор заплати, но не и обещетенията. Пуснах жалба до Инспекцията по труда, но оттам ми казаха че са им дали предписание, но нищо повече немогат да направят. Въпроса ми е, ако заведа дело, което явно е единствената ми възможност и спечеля има ли срокове в което те се задължават да ми изmлатят всичко дължимо, както и мога ли да водя делото от града на чиято територия съм извършвала работата както  и другия ми въпрос е дали може хонорара на адвоката ми също да бъде поет от тях?

  • Здравейте,

    Закупил съм имот от ЧСИ на публична продан. Върху същия има учредена ипотека и наложени възбрани преди публичната продан. От кантората на съдебния изпълнител отказват да заличат възбраните.

    Въпроса ми е дали мога да извършвам разпоредителни действия с този имот ( ипотекиране, продажба и др.), след като възбраните са наложени преди да стана негов собственик? Ако не мога, то по какъв начин мога да "изчистя" имота от тежести?

    Благодаря предварително!!!

    С поздрави,

    Илиян Йончев

  • Здравейте, 

    Въпросът ми е: ако е обявена дата за провеждане на ОС на СНЦ, изготвена е покана с дневен ред, но не е обявена в Агенцията по вписванията и ако събранието се проведе, взетите решения може ли да влязат в сила, може ли да бъдат приложени? Благодаря.

     

  • Здравейте, искам да попитам мога ли да разваля договор за чужду езиково обучение към езиков ценър" Александър", защото няма сформирана група. Договорът е сключен на 08.11.2018г.. Може ли да се развали поради не изпълнение на тяхното задължение или не влиза в тяхната компетенция или има ли срок, в който може да се прекрати този договор. В него не са споменати кога се прекъсва.

  • 1. Има ли разлика между договор за наем в който е записано че е възмезден или ако не пише че е възмезден ? Спасява ли ме това от претенции към собствеността ? 2. Всеки договор за наем се счита за Възмезден договор ( плаща за да ползва) или трябва специално да е упоменато в договора ? Как е по добре да се направи договора ?

  • Има ли тежест ако чужденец каже че не е разбрал значението на договора ?
    Нали е могъл да провери текста в следващите дни след подписването при юрист и ако не го хареса е могъл да го прекрати с 30 дневно предизвестие ?

    Какво се прави в тези случаи  при подписването ?

    И ако вече е подписан но е изминал дълъг период и чак сега при някакаъв проблем той каже че не е разбирал ?

  • Здравейте,

    Ввъзможно ли е в тевитория с влязъл в сила ПУР да се намират едновременно УПИ и имоти земеделска земя с площ 0,5 дка и по-големи? Моля ако може посочете ми член от закона. Благодаря.

  • Сестра ми почина в следствие на задушаване от пожар възникнал в дома и. Тъй като се води за починала при неизяснени обстоятелства (подозрения, че пожарът може да е умишлен, предизвикан от друго лице), разпореждането на прокурора е да бъде погребана чрез трупополагане.

    Сестра ми няма други роднини, освен мен и сина и. И двамата искаме да бъде кремирана, за да положим тленните и останки в гроба на семейството ни, където са погребани баща ни и майка ни. За съжаление преди една година погребахме там и моя съпруг, за което сестра ми даде съгласието си и сега там не може да бъде погребан друг човек, преди да изтекат осем години. Синът и също държи на кремирането и, за да ни утешава поне мисълта, че е положена при майка си и баща си.

    Какво можем да направим, за да получим разрешение от прокурора за кремирането и.